Koniunktura na rynku nieruchomości komercyjnych, zarówno w skali Europy, jak i Polski wraca do wartości sprzed kryzysu. Wartość transakcji, które mogą zawarte w bieżącym kwartale, eksperci szacują na poziomie najwyższym od początku 2008 r.
Optymistyczne dane dla rynku nieruchomości komercyjnych przynosi najnowszy raport firmy doradczej Cushman & Wakefield.
- Jeżeli utrzyma się obecna tendencja, bieżący kwartał w Europie może zamknąć się kwotą transakcji w wysokości ok. 40 mld euro. Byłby to największy kwartalny wynik od początku 2008 r. i oznaczałby wzrost wolumenu obrotów za cały 2010 r. do nieco ponad 110 mld euro - napisano w raporcie.
Michael Rhydderch, szef zespołu ds. transgranicznych rynków kapitałowych w Cushman & Wakefield, zaznaczył, że w ostatnim czasie w najtrudniejszej sytuacji znajdowały się mniejsze i bardziej peryferyjne rynki Europy.
- Kryzys związany z zadłużeniem państw zwiększył niechęć do ryzyka, co powstrzymywało inwestorów przed wchodzeniem na rynki o mniejszej płynności. Natomiast największe rynki w dalszym ciągu dobrze sobie radziły. W trzecim kwartale odnotowano niewielkie spadki wolumenu obrotów w Wielkiej Brytanii i Niemczech oraz zyski na rynkach regionalnych średniej wielkości takich jak Włochy i Holandia - ocenił.
- Jednak stopniowo wzrasta zainteresowanie innymi rynkami, ponieważ podaż nieruchomości o standardzie poszukiwanym przez inwestorów jest nadal niewystarczająca, niektórzy kupujący również zaczynają akceptować pewien poziom ryzyka - dodał.
Łukasz Lorencki z polskiego oddziału Cushman & Wakefield podkreślił, że sytuacja w trzecim kwartale 2010 r. na polskim rynku inwestycyjnym odzwierciedlała nastroje panujące w Europie.
- Wolumen transakcji wyniósł w tym okresie ok. 655 mln euro, co stanowi ponad sześciokrotny wzrost w stosunku do analogicznego kwartału 2009 r. Pod względem aktywności inwestycyjnej rok 2010 charakteryzuje się najwyższą wartością zawieranych transakcji od ponad dwóch lat - wskazał.
- Zakładając utrzymanie się dotychczasowej koniunktury w najbliższych miesiącach, należy oczekiwać, że na koniec grudnia bieżącego roku wolumen transakcji w Polsce może zbliżyć się do wielkości ok. 2 mld euro, notowanej po raz ostatni przed 2008 r. - podsumował Lorencki.
wnp.pl (TE) - 09-11-2010 16:54